X
ניתן גם במספר סרבי 0040721025197
 
050-788-6707
info@serbion.co.il

 

 • מקומות לראות מחוץ לבלגרד

  סרביה היא מדינה בלקנית שמציעה הכול מכול; נופים מדהימים, תרבות עשירה, חיי לילה תוססים ושופינג במחירים זולים, לא רק בבלגרד. 

  מנזר קרוסדל krusedol monastrey:  מנזר סרבי אורתודוכסי על הר פרוסקה באזור סרם, צפון סרביה. הוקם בשנת 1509, ע"י מקסים בראנקוביץ'. הוכרז כאנדרטת מורשת תרבות יוצאת דופן.


  סרמסקי קארלובצ'י sremski karlovci: עיירה הממוקדמת במחוז באצ'ה על גדות הדנובה, 8 ק"מ מנוביסאד. העיר ידועה באופן מסרותי כמקום מושבה של הכנסיה הסרבית האורתודוקסית.


  פטרובארדין פורטרס petrovaradin fortress: מצודת פטרובארדין מכונה "הגיברלטר על הדנובה" כיוון שהיא סמוכה לנהר הדנובה ליד העיר נוביסאד. המצודה היא מבצר עם מנהרות תת קרקעיים באורך של 16 ק"מ. הוקמה בשנת 1692 ע"י צארלס יוג'ין.


  נוביסאד novisad: העיר השניה בגודלה בסרביה. עיר מרכז אירופאית קלאסית, עתיקה וציורית. קהילה יהודית רבת שנים שוכנת בנוביסאד וניתן למצוא שם בית חב"ד ובית כנסת יהודי.


  חבל זלטיבור: נקודת המוצא היא בעיירה זלטיבור (Zlatibor), עיירת הנופש הגדולה והתיירותית ביותר בחבל, אשר משמשת בחורף כבירת הסקי של האזור וממנה ניתן לצאת לטיולי יום במרחקים סבירים. יש להקדיש לאזור לפחות שלושה ימים, למרות שניתן בקלות להקדיש לו שבוע. לכאורה, הנסיעה מבלגרד לזלטיבור (Zlatibor) אורכת כארבע-ארבע וחצי שעות. 

  אזור אובץ: מדרום לזלטיבור, במרחק של כשעה נסיעה שוכנת שמורת אובץ (Special Nature Reserve Uvac). נוסעים מזלטיבור דרומה לשמורת אובץ, לכיוון הכפר בוז'טיצ'י (Božetići), כבר בדרך ניתן להבחין בנהרות הקסומים שמתמזגים לאגם זלאטאר ובעצים אשר מקבלים גוון כתום בסתיו מקיפים את הנהר משני צדדיו – מחזה מרשים! מספר קילומטרים לפני ההגעה לכפר מבחינים בשביל קצר שמגיע לגרם מדרגות שמובילות למזח מאולתר. ניתן להחנות את האוטו בקצה ולצאת לשייט בסירה בשמורה. שמורת אובץ היא גם ביתם של כ-100 מינים שונים של עופות, ביניהם הנשר המקראי (נשר קרח). באזור השמורה חיים כ-500 נשרים, מהם כ-130 זוגות. הדרך היחידה שבאמצעותה ניתן לסייר באזור ולראות את הפיתולים היא באמצעות שייט רגוע בנהר שנמשך כארבע שעות. שביל הליכה של כ-800 מטר טיפוס באמצע הנהר מביא לנקודת התצפית על הנהר. מהתצפית על הפיתולים ממשיכים למערת הקרח (Ledena Pecina), מערה קארסטית חמודה שמתפרשת על שטח של כשישה קילומטרים ושהטמפרטורה בה באופן קבוע היא 8 מעלות צלזיוס. 


  בעומק המערה ניתן לראות גם עטלפים שקופאים במקומם ולא בורחים, גם כאשר מאירים עליהם. בדרך חזרה לזלטיבור, בסמוך לכפר Kokin Brod, ניתן לעצור במסעדה מומלצת לחופי אגם זלאטאר (Zlatarsko Jezero), אשר נושאת את אותו השם ומציעה אוכל מקומי טעים ותצפית יפה על האגם. ניתן לעצור גם בהר טורניק (Tornik), אשר בחורף משמש בעיקר לסקי ובקיץ מציע פארק אתגרי לילדים שכולל מגלשת הרים (Bob na šinama), אפשרות לאומגה ביער וטיובינג (Tjubingg), שייט אבובים שדומה בקונספט שלו למגלשת הרים. בנוסף, הפארק מציע גם מספר שבילי אופניים ורכבל פנורמי לפסגה, ממנה ניתן לראות את כל אזור זלטיבור, את הרי טארה ואפילו את רכס הרי דורמיטור בצפון מונטנגרו. שימו לב כי הפארק פתוח רק בימים שבת וראשון בין 10:30 – 17:00.


  הרי טארה: יוצאים מזלטיבור לכיוון העיירה פרוצ'אץ (Perućac) בהרי טארה, מרחק של כשעה נסיעה. רכס  הרי טארה, המשתרע על הגבול של סרביה עם בוסניה הרצגובינה הוכרז כ"פארק הלאומי טארה". עוד בדרך, ניתן לראות מרחוק את אגם פרוצ'אץ (Lake Perućac), אגם מלאכותי שנבנה במקור כסכר על מנת לספק אנרגיה לתחנת הכוח של העיירה Bajina Bašta. בהמשך נגיע  ל-7 סרפנטינות ארוכות (לא תלולות במיוחד), שיורדות עד נהר דרינה (Drina), שמהווה את הגבול בין סרביה לבוסניה הרצגובינה. בסרפנטינה האחרונה נפנה ימינה ונמשיך לכיוון העיירה של פרוצ'אץ, שם נבחין בנהר ורלו (Reka Vrelo), שנחשב לנהר הקצר ביותר באירופה אורכו 365 מטרים בלבד ולכן הוא מכונה בידי התושבים בשם "נהר השנה" (Reka Godina). לאורך הנהר יש שביל הליכה קצר שמסתיים במפל נחמד. קטע הדרך הבא לא מומלץ אם אין לכם רכב שטח. ממשיכים לתצפית Banjska stena, אחת התצפיות היפות ביותר בסרביה כולה שמשקיפה על אגם פרוצ'אץ התחום בין הרי טארה והרי בוסניה שממול ומזכירה קצת את הפיורדים בנורבגיה התחומים בין ההרים. ניתן להגיע לתצפית ברגל בשביל הליכה (כשעתיים וארבעים דקות) או לנסוע ברכב לחניון התצפית ולהמשיך את המקטע האחרון (כ-5 דקות הליכה) ברגל. הנסיעה לתצפית אורכת לפחות חצי שעה אם משתדלים לנסוע בזהירות. מהתצפית ממשיכים בירידה לכיוון אגם זאובינה (Zaovine Lake), בדרך עוברים בעיירה מיטרובאץ (Mitrovacc), שימו לב שזו העיירה היחידה שבה תוכלו למצוא מסעדה באזור. כבר באמצע הדרך ניתן לראות את האגם בהבזקים קצרים מאחורי העצים- מרשים ביותר! ממשיכים בנסיעה על גדות האגם עד שחולפים על גשר קטן, משם יש תצפית מדהימה על אגם ספאיצ'י (Spajići) שנמצא בפלח הדרומי של אגם זאובינה, בעומק הפארק הלאומי טארה.